Yazın Evcil Hayvanlar için Yapılacak Değişiklikler

Yazın Evcil Hayvanlar için Yapılacak Değişiklikler

Alphan Yuvalı Alphan Yuvalı
1 yıl önce

Yazın

Evcil hayvanlar da bizim gibi yaz aylarında farklı ihtiyaçlara sahip. Sıcak havalar tüylü dostlarımızı bunaltıp bitkin düşürebilir. Onları yaz aylarında da mutlu etmenin farklı formülleri mevcut. Evcil hayvan bakımı önerilerimize ve onların da güneşli günleri keyifli geçirebilmesi için verdiğimiz ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Bol Su ve Gölge Alan

Sıcak hava bizleri etkilediği gibi evcil hayvanlarımızı da haliyle etkiliyor. Evde veya dışarıda suya ve gölgeye ihtiyaç duyduğumuz gibi onlar da aynı ihtiyaçlara sahipler. Yazın sıcak çarpmasından korunmak için mutlaka evcil hayvanların suya rahat erişmesini ve gölgede kalmasını sağlayın.

Sıcak çarpmasının belirtilerini bilerek yaz aylarında bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer evcil hayvanınız hızlı soluk alıp veriyorsa, kalp atış hızı normalden fazlaysa, ateşi yüksekse, kusuyorsa, sabit ve boş bir şekilde bakıyorsa bunlar sıcak çarpmasının belirtileri olabilir. Acilen veterinere götürmeniz ve müdahale edilmesi gerekir.

Burun yapıları küçük olan Bulldog ve Boston Terrier gibi köpek cinslerinin ve uzun tüylere sahip İran ve Himalayan kedilerinin yazın sıcak çarpması yaşama olasılıkları daha yüksek olduğu için bu cinslerden olan evcil hayvanlarınıza daha çok dikkat etmelisiniz.

Ayrıca yaz aylarında dışarıya çıkarttığınızda köpeklerinize ağızlık kullanmaktan kaçının. Köpekler vücut ısılarını dengelemek için dillerini kullanırlar. Ağızlarını yeterince açamamak, yeterince serinleyememek anlamına geliyor.

Evcil Hayvanınızı Arabada Bırakmayın

Eğer sıcak havada bir yerlere gidecekseniz evcil hayvanınızı yanınıza almak yerine evde bırakmayı tercih edebilirsiniz. Arabanın camlarının açık olması durumunda bile bir dakika içerisinde sıcaklık 50 dereceyi bulabilir. Böyle bir durumda 10 dakika geçirmek evcil hayvanınız için ölümcül olabilir.

Saatlerde Değişikliğe Gidilebilir

Kedi veya köpeğinizi her gün aynı saatlerde yürüyüşe çıkarıyor veya dışarı çıkmasına izin veriyor olabilirsiniz. Bu etkinlikleri yaz aylarında güneşin en etkili olduğu öğlen saatleri yerine akşam üzeri ya da sabah erken saatlere alabilirsiniz. Bu sayede onları yazın kavurucu sıcağından koruyabilir, sağlıklı bir yaz dönemi geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Kuş, kedi veya köpek, evcil hayvanlarınız evin içerisinde de olsa günün sıcak saatlerinde aktif olmaya alışkınsa bu saatleri de değiştirmenizde fayda var. Bu saatlerde dinlenmeleri ve bol su tüketmelerini sağlamanız faydalı olacaktır.

Tüy Kesimi

Tüyler evcil hayvanlarınızı yazın bunaltabilir. Bu nedenle sıcak havaların başlamasıyla bir evcil hayvan kuaförüne götürüp hafiflemelerini ve rahatlamalarını sağlayabilirsiniz. Hayvanlarınızın tüylerini kestirmeseniz de dökülen tüylerin uzaklaştırılması için tarayabilirsiniz. Bu sayede derileri hava alır ve rahatlarlar.

Parazitlere Karşı Aşı

Soğuk havalara göre evcil hayvanlarınızın daha fazla dışarıya çıkıyor olması daha fazla hayvanla temas halinde olması anlamına geliyor. Parazit aşılarının yapılması da bu dönem için önemli olduğu için veterinerinize mutlaka uğramalısınız.

Serinletici Pratik Yöntemler

●      Buzlu su yerine içilebilir derecede soğutulmuş su evcil hayvanlarınız için daha sağlıklıdır. Aksi takdirde boğaz enfeksiyonları oluşabilir.

●      Çok sıcak havalarda eğer evcil hayvanınız bir şeyleri yakalayıp getirmeyi seviyorsa top yerine bir buz küpü atmayı deneyebilirsiniz.

●      Evinizde klima varsa havanın evcil hayvanlarınıza direkt olarak vurmamasına özen gösterin.

●      Buz aküleri ile evcil hayvanlarınızın yatağını serinletebilirsiniz. Ancak doğrudan temas sonucu soğuk yanıkları oluşabileceğinden dikkatli olmakta fayda var. Soğutma battaniyeleri kullanabilir ya da bunun yerine havluyu ya da bir parça kumaşı ıslatıp kullanabilirsiniz.

●      Dışarıya çıktığınızda taşınabilir su şişeleri ve kaseleri bulundurarak evcil dostunuzun su içmesini sağlayabilir, susuz kalmasını önleyebilirsiniz.

●      Sadece evimizdeki evcil hayvanlarımızı değil sokakta yaşayan hayvanları ve kuşları da düşünüp çevrenize bir kap temiz su ve mama bırakabilirsiniz. Sıcak ve güneş çarpması belirtileri gösteren hayvanlara karşı dikkatli olup, müdahale ederek ya da veteriner kontrolü sağlayarak hayatta kalmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Petify Blog sayesinde evcil hayvanlarınız için gerekli bilgilere kolayca ulaşabilir, dostlarınız için doğru adımları atmanın tadını çıkarabilirsiniz.