Sokaklarda Yaşayan Dostlarımıza Ne Şekilde Yardım Edebiliriz? | Petify Blog

Sokaklarda Yaşayan Dostlarımıza Ne Şekilde Yardım Edebiliriz? | Petify Blog

Petify Petify
3 ay önce

Sokaklarda Yaşayan Dostlarımıza Ne Şekilde Yardım Edebiliriz?

Dünya üzerinde tüm canlıların yaşamaya hakkı olduğunu düşündüğümüzde kediler, köpekler, kuşlar, arılar, böcekler ve daha pek çok tür için insanlar olarak yaşamlarını nasıl kısıtladığımızı görebiliriz. Arabalar, binalar, siteler ve önce insan derken belki de farkında bile olmadan pek çoğunun yuvasının dağılmasına sebep olabiliyoruz. Yine de yaşam devam ederken sokak hayvanları için yapabileceklerimiz asla son bulmaz. Dışarıdaki sevgi dolu dostlarımızın bize ihtiyacı olduğunu ve bu dünyanın sadece bize değil onlara da ev sahipliği yaptığını unutmamamızda fayda var. Sevimli dostlarımızın modern hayata adapte olmasını beklerken, onlar için son derece tehlikeli olan sokakları daha yaşanabilir kılmak hepimizin elinde. Sokakta yaşayan minik dostlarımızın bizlerin ilgisine, desteğine ve en önemlisi de şefkatine ihtiyaçları bulunur. Peki sevgiye ve şefkate böylesine muhtaç olan sokak hayvanlarını korumak için neler yapabiliriz? Birlikte inceleyelim.

Onlara Verdiğiniz Yiyeceklere Dikkat Edin

Sokaktaya yaşamaya alışmış olan evcil dostlarımız her ne kadar içgüdüsel yetenekleri ile karınlarını avcılık yaparak doyurabilseler de bazı durumlarda bu mümkün olmaz. Böyle durumlarda onlara yardım etmek için belirli noktalara her gün bir kaç kap mama ve su takviyesi hiç de fena olmaz. Sabit olarak sokak hayvanlarına güvenli bir doyum noktası oluşturacağınız sokağın bir köşesinde yaz kış demeden her koşulda doyacağını bilmeleri sadık dostlarımızı mutlu edecektir. Üstelik bunun için ekstra mama almanıza da gerek yoktur. Hemen hergün sofranızdan artan baharatsız yemekleri onlar için ayırarak onlara lezzetli bir öğün sunabilirsiniz. Sunduğunuz yemeklerden minik kuşlar dahi faydalanacak, kırıntılarla doyacaklardır. Tabii ki gündelik yemeklerimizi sokaktaki dostlarımızla paylaşırken kemik ve kılçık gibi boğazlarına takılabilecek parçaları ayırmaya dikkat etmekte fayda var. Gönüllülük esasına dayanan sokak hayvanlarına destek ve yardım konusunda çevrenizi de bilinçlendirerek bir zincir oluşturabilirsiniz.

Minik Evlerle Sevimli Dostları Koruyun

Her canlı gibi hayvanların da özgür olmayı hakkı vardır. Şayet ,sahiplenilmemiş veya bir barınakta yaşamıyorlarsa sokak hayvanları için belirlenen uygun bir alana minik kulübeler yerleştirebilirsiniz. Kulube, kedi evi veya bir kuş yuvası… Bu gibi yöntemler ile barınma ihtiyaçlarını minimal biçimde karşılayarak soğuk kış günlerinde kendilerini korumalarına fayda sağlayabiliriz. Evlerinizde kullanılmayan battaniyeleri minik dostlar için kurduğunuz evlere sererek soğuk zamanlarda ısınmalarına destek olabilirsiniz. Bu evler, kimi zaman kartondan bile olabilir. Sokak hayvanlarına bir yuva vererek şefkatle başını okşamaktan veya uzaktan sevmekten daha etkili bir şekilde sevginizi gösterebilirsiniz. Pet severler her zaman bu konuda yeterince destek olmaya çalışsalar da evcil hayvanların herkes tarafından fark edilmeye ve değer görmeye ihtiyacı vardır. Minik dostları sahiplenmeniz mümkün olmadığında doğada onlara da güzel ve rahat bir yaşam sunabilirsiniz. Özellikle çetin geçen kış şartlarında üşüdükleri düşünülürse, bir çatıya ne kadar da ihtiyaçları olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Sokak Hayvanlarına Sevgiyle Yaklaşın

Bazı durumlarda yapabileceğiniz yegane şey, sevgi vermek olabilir. Sokak hayvanları deyip geçmeyerek sevgi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmamızda fayda vardır. Onları rahatsız gördüğümüzde ise çeşitli belediyelerde bulunan hayvan ambulanslarından yardım isteyebiliriz. Çevrede yeni yavrulamış bir pet ailesi görürseniz, aşılanmaları için ilgili yerlere haber verebilirsiniz. Çevremizde yalnız yaşayan veya pet sahiplenmek isteyen kişilere evcil dostlarımızı önerebiliriz. Eğer evini küçük dostlara açarak onu doyasıya sevmek isteyen biri olursa buna neden biz vesile olmayalım ki? Özellikle mahallenizde dolaşan sürekli gördüğünüz ve tanıdığınız hayvanları sevmek için bir işaret beklemenize gerek yok. Onlara bir adım atarak size yanaşmasını izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Sokak Hayvanları Yardım Hattı ile Tanışın

Herkesin çok sevdiği evcil dostlar, sokakta yaşarken bazen zorluk çekebilir ve bazı durumlarda yaralanabilir. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığımızda gerekli kuruluşlara haber verme sorumluluğu da bize aittir. Kullanım olarak henüz pek yaygın olmayan Alo 153 E-Pati gibi sokak hayvanları yardım projelerini evcil dostlarımızın sokaklarda yalnız olmadığını hissettirmek için kullanmaktan çekinmeyin. Bu durumlarda özellikle destek sağlayan sokak hayvanları koruma derneği gibi sahipsiz dostlara yardım eden kuruluşlara üye olmak fayda sağlayabilir. Sevimli dostlarımızın sağlıklı ve mutlu bir şekilde şehir hayatına adapte olabilmeleri için sağlık durumları ile ilgili endişe etmek yerine belediyelerin sunduğu sokak hayvanları için ücretsiz veteriner desteklerinden faydalanabiliriz. Karşıdan karşıya geçerlerken araba çarpabilir; ayakları aksak kaçmalarını seyretmek yerine onları korumak ve iyileştirmek için bizler için küçük onlar için büyük yardımlar yapabiliriz. Acil durumlarda kolaylıkla bulabileceğiniz veterinerler yardımıyla onların da yaşaması için bir iyilik yapmak istemez misiniz?

Sizler de evcil dostların dünyasında kendine yer edinmek isteyen bir pet dostu iseniz, pet severler ile veteriner hekimleri buluşturan Petify dünyasını keşfedebilirsiniz. Akıllı harita sayesinde bulunduğunuz çevreye en yakın veteriner hekimi bularak sokak hayvanı olarak görmekten öte sevdiğiniz evcil dostunuzun bakımına destek olabilirsiniz.