Pet Ebeveynleri İçin Ev Temizliğinin Püf Noktaları

Pet Ebeveynleri İçin Ev Temizliğinin Püf Noktaları

Alphan Yuvalı Alphan Yuvalı
1 yıl önce

Soru: Patili dostumla birlikte yaşadığım evimin hijyenik, kötü kokulardan arınmış ve tertemiz kalması için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Cevap: Öncelikle organize ve düzenli olmanız, aynı zamanda da temizlik şekliniz ve kullandığınız malzemeler büyük önem taşıyor. İşte size hayatınızı kolaylaştıracak bazı ipuçları:

 

   Temiz Bir Evcil Hayvan = Temiz Bir Ev


Pet Bath

Onu Yıkayın

Evcil dostunuz türlü yaramazlıklarla kirlenmeyi başarır, dolayısıyla düzenli aralıklarla ve uygun bir pet şampuanı ile onu yıkamanız gerekecektir. Hatta bunu sadece ılık suyla veya nemli bir havlu ya da ıslak mendille silerek de yapabilirsiniz. Köpeklerde banyo aralığını biraz uzun tutmalısınız, zira sık yıkamak tüy ve deri üzerindeki doğal yağ tabakasının azalmasına sebep olabilir.   

Küçük ırk hayvanların küvet yerine bir leğen veya banyo lavabosunda yıkanması daha uygundur; geniş alan stres ve olumsuz etki yapabilir. Son olarak onu kurulamayı ihmal etmeyin; köpeğinizin ıslak kalmasını ve kötü kokmasını istemezsiniz değil mi?
 

Düzenli Olarak Tüylerini Fırçalayın

Köpeğinizi iyi tanıyorsanız, tüy dökme döneminde ve sair zamanlarda ne miktarda döktüğünü de bilirsiniz. Mobilyaların üzerinden ve yerden sürekli tüy toplamanın nasıl eziyetli bir iş olduğunu söylemeye gerek yok.. Bu durum kaçınılmaz olmakla birlikte, düzenli fırçalama ile tüy dökülmesini büyük ölçüde kontrol altında tutabilirsiniz. 

Fırçalama köpeğinizin derisinde mucizeler yaratmakla kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımı ve yağ dengesine de büyük katkı sağlayacaktır.

 

Sistemli ve Anlık Temizlik


Cleaning

Evcil hayvanınızın kirlettiği bir yeri temizlemek için uzun süre beklemeyin. Ne kadar ertelerseniz, lekeleri çıkarmak da o kadar zorlaşır. Haftada bir tüm evi temizlemek yerine, her gün belirlediğiniz bir saatte evi elden geçirip lekesiz ve pırıl pırıl kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Ayrıca, temizlik gereçlerini el altında tutup hemen müdahale etmek, halının üzerinde çamur vb. gördüğünüz anda bekletmeden silmek, kalıcı lekelerin önüne geçecektir. 
 

Eşyalarını Temizlemeyi Unutmayın

Evcil dostunuzun kullandığı her şey sık sık temizlenmelidir. En çok kirlenen ve koku yapan eşyalar, yatak ve oyuncaklardır. Oyuncakları lavaboda veya sabunlu su doldurduğunuz bir kabın içinde yıkayabilirsiniz. Yemek artıkları ve küçük kirleri bir diş fırçasıyla temizleyin. Bulaşık makinesi de gerekli durumlarda kullanılabilir.

Satın aldığınız her eşyanın çamaşır makinesinde yıkanabilir olmasına özen gösterin. Kılıfı çıkarılıp yıkanabilen yataklar, temiz kalmaları için ideal seçimdir. Bunların yıkama talimatlarını mutlaka okuyun. Yıkadığınız tüm oyuncak ve yatak kılıflarını güneşte kurutun. Bu da hem kötü kokuları giderir, hem de zararlı bakterileri öldürür. 

 

Mobilyaların Bakımı


Cat Furniture

Mobilyaları korumanın en iyi yolu, evcil hayvanınızı üzerlerine çıkmaması için eğitmektir. ''Söylemesi kolay'' dediğinizi duyar gibiyim.. O halde ikinci bir seçenek; koltuk, kanepe vb. değer verdiğiniz mobilyaların üzerini yıkanabilir bir kumaş veya koltuk şalı ile kapatmak.

Pet dostunuz için pet dostu mobilyalar almanız da gerekecek tabi. Kumaş seçiminde titiz davranmanız önemli, çünkü hayvan tüyleri bazı tür kumaşlara daha kolay yapışabilir. Hatta bazı malzemeler koku ve leke de tutabilir.

Deri ve microfiber kumaşlar, evcil dostlarınız için uygun seçeneklerdir ve temizlemesi de kolaydır. Yine de düzenli olarak -en az haftada bir- süpürüp silmenizi öneririm.Özetle;
Hayatınızda minik bir dost ve sevimli bir tüy yumağının varlığının ne kadar muhteşem bir duygu olduğunu bildiğiniz gibi, evinizin temiz kalmasının zor ve zahmetli olduğunun da farkındasınızdır eminim. Evet, evde bir köpek/kedi beslemek hiç de kolay değil, ancak yukarıdaki tavsiyeleri dikkate alır ve yaşam tarzınızda gerekli bazı değişiklikleri yaparsanız, temizlik konusu kabusunuz olmaktan çıkacaktır.

Cleaning