Köpek Eğitimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek Eğitimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavuz Keleş Yavuz Keleş
1 yıl önce

Yeni normal süreci yaşadığımız şu günlerde köpek ebeveynlerinin yükü biraz daha ağır. Köpeklerimizin sağlıkları ve hijyenleri için ekstra efor sarf etmemiz şart. Bu noktada sokakta komutlarımıza uymaları, onları tehlikeden biraz olsun uzaklaştıracaktır. Özellikle strese girmemeleri için evcil dostlarımız olan köpeklerin karşılıklı huzur için eğitilmeleri gerekiyor. Köpek eğitimi konusunda önem arz eden konuları ve köpek eğitme yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz…

Öncelikle pet dostlarımızın karakteri, cinsinin özellikleri iyi bilinmelidir. Pet ebeveynlerinin azimli ve kararlı olmaları gerekir. Evcil dostlarımızın bunaltılmaması, hemen bir sonuç beklenmemesi yani sabırlı olunması, her an eğitim vermeye çalışmadan, köpeğinde mutlu olduğu anlarda çalışmalar yapılması gerekir. Bunların dışında önemli bir husus da köpek eğitimlerinin tek bir kişi tarafından verilmesidir. Köpeklerde diğer bazı hayvanlarda olduğu gibi sürü bilinci oluşur. Her sürüde bir lider bulunur. Pet sahiplerinin bu durumda evcil dostlarımızın lideri olması gerekir.

Köpek Nasıl Eğitilir, Öne Çıkan Yöntemler Nelerdir?

Pet dostlarımızdan olan köpeklerle bir arada sorunsuz bir şekilde yaşayabilmemiz için onlara neyi nasıl yaptıracağımızı öğrenip, eğitme yöntemlerine dikkat ederek onları eğitmemiz gerekiyor.

●      Öğün Zamanları Pet Dostlarımıza Yaklaşma Yöntemi

Köpeğinizin kabına mamasını az miktarda döküp, uzaklaşın. Mama bitince tekrar yaklaşıp biraz daha ekleyin. Bu pratikler köpeğinizin sizin yaklaşmanızı heyecanla beklemesini sağlayacaktır.

●      Neşesini Arttırın

Siz yaklaştığınızda, kuyruğunu sallıyorsa bu sizi sevmeye başladığı ve mutlu olduğu anlamına gelir. Mamasını yerken de yanına yaklaşmasına izin vermesi için yakın bir yere oturun ve o yemeğini yedikçe ödüllendirin. Köpek eğitiminde bunu öğünlerinde birkaç defa tekrarlayın.

●      İtaat Eğitimleri: Otur

Köpek eğitme yöntemleri arasında yer alan otur komutu, öğrenmeleri en kolay komuttur. Bunun yöntemi ise karşımıza gelip oturacaklarını anladığımız zaman ‘otur’ komutunu uzatarak vermek olacaktır. Daha sonra otururlarsa da ödül vermemiz gerekir. Bu illaki maddi bir şey olmak zorunda değildir. Her bu komuttan sonra oturmaları halinde onları seversek, bunu otomatik olarak yapacaklardır.

●      Yat

Köpek eğitiminde dostumuz pozisyonda ise, ilgisini çekecek bir şeyi (yiyecek, bir çubuk, küçük top vs.) ona gösteriyoruz. Sonra önden yüzüne yaklaştırıyoruz. Dikkati elimizdeki nesneye yoğunlaştıktan sonra onu aşağıya indiriyoruz. Son olarak dikkatle takip etmekte olduğu cismi kendimize doğru çektiğimizde köpeğimiz yatış pozisyonuna geçecektir.

●      Getir

Kural olarak köpek dostlarımız, attığımız cisimleri bize geri getirirler. Ancak bunu yapamıyorlarsa şöyle bir yöntem izlenebilir. Kısa mesafede küçük bir sopayı fırlatarak tasmasını bırakmadan onu gönderelim. Sopayı bulup yakalayınca “aferin” diyerek yavaşça kendimize çekelim. Sopayı alıp ona güzel bir ödül verirsek eğer bunu öğrenir ve isteyerek yapmaya başlar.

●      Tasmalı Yürüyüş

Bu eğitim vermek de çok zor değildir. Pet dostlarımızla eğlenceli yürüyüşler yapabilmemiz için kontrolün bizde olduğunu onlara hissettirip öğretmeliyiz. Bunun için önümüze geçip bizi gezdirmelerine fırsat vermeden, ani duruşlar yapıp “hayır” diye komut vererek beklemeliyiz. Bu şekilde biz istemeden hiçbir yere gidemeyeceğini birkaç denemeden sonra anlayacaktır.

Köpek Tuvalet Eğitimi İçin Neler Yapmalısınız?

Köpek eğitiminde en önemli konuların başında tuvalet eğitimi geliyor. Bizimle sosyal hayata alışması gereken evcil dostlarımız köpeklere, nereye ve nasıl tuvaletini yapması gerektiğini öğretmemiz gerekiyor.

Öncelikle burada bir karar vermeliyiz. Köpeğinizin ev içinde tuvalet pedi kullanmasını mı yoksa dışarıya tuvaletini yapmasını mı istiyorsunuz. Daha çok küçük köpeklerde birinci şık tercih ediliyor. Ama her ikisi için de tuvalet eğitimi şart!

●      Ev İçinde Tuvalet Eğitimi

Evcil dostlarımız köpeklerle yaşamaya karar verdiğiniz anda çözülmesi gereken en büyük problem tuvalettir. Çünkü köpeklerde ihtiyaç ne zaman nasıl olursa o zaman bunu yaparlar. Eğer pet dostlarımız evin bir köşesine tuvaletini yaparsa, bir sonraki ihtiyacını da orda karşılar ve bu da evin yaşanmaz bir hal almasına sebep olur. Bunu çözmek için köpek tuvalet eğitiminde bir yer seçip orayı gazetelerle doldurmamız gerekir. Yemek ve su içme faaliyetlerinden sonra köpeğimizi bu belirlediğimiz noktaların yakınında bulundurmalıyız. Yeme-içme işleminin ardından 1 saat kadar sonra ihtiyaçlarını karşılayan varlıklar olduğunu bildiğimiz için, bu bilgi ışığında hareket edebilirsiniz.

●      Ev Dışı Tuvalet Eğitimi

Ev dışında tuvalet eğitimi daha kolaydır. Köpeğiniz dışarıda tuvaletini yaptığı zamanlarda onu ödüllendirirseniz çok kolay ve hızlı bir şekilde öğrenecektir.

Köpek eğitiminin sabırla işlenmesi gerektiği ve yeni normal süreçte onların asla bize hastalık bulaştırmayacağı bilinci ile iyi sahiplenmeler...