Köpeğinizin Tüketmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Köpeğinizin Tüketmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Vet. Hek. Ece Atbaş Vet. Hek. Ece Atbaş
1 yıl önce

Her şeyine özen gösterip bakımını eksiksiz gerçekleştirmeye çalıştığınız evcil dostunuz için her şeyin en iyisini istersiniz. Gıdası, temizliği, oyunu ve belki de her şeyden üstün tuttuğunuz ilgi ve sevgisi, sizin için her şeyin üstündedir. Bu oyunbaz dostunuz, yemek saatlerinde birden yanınızda bitip tatlı inlemeler eşliğinde yemeğinize ortak olmak isteyebilir. Peki, dayanamayıp yemeğinizi paylaşıyor musunuz? Cevabınız evet ise durumu kontrol altına almalısınız. Köpekler için zararlı yiyecekler hangileri biliyor musunuz? Onunla yemeğinizi paylaşmadan önce yazımızı okuyarak ona iyilik mi yoksa kötülük mü yaptığınıza göz atabilirsiniz.

Köpeklerin Yememesi Gereken Yiyecekleri Biliyor musunuz?

Çok sevdiğiniz sadık dostlarımızın, son derece hassas bir midesi ve sindirim sistemi vardır. Kimi gıdaları sindirmede güçlük yaşayabilirler ve bizler için hiçbir sorun yaratmayan bazı gıdalar evcil dostlarımızın hayatlarını riske atabilir. Ona öğününü hazırlamadan önce, köpekler için zararlı yiyecekler neler bilmeniz gerekir. Şimdi, köpekler için zararlı yiyecekler hangileri gelin sıralayalım:

  • Avokado: Avokado bizler için oldukça sağlıklı bir yiyecek olsa da köpekler için zararlı yiyeceklerden biridir. İçerdiği persin adlı bir madde sebebiyle alerjik reaksiyon yaratıp kusma ve ishale sebebiyet verebiliyor.
  • Soğan, sarımsak, pırasa: Köpekler için zararlı yiyeceklerden olan soğan ve sarımsağın tek seferde fazla tüketimiyle zehirlenmeler ve hemolitik anemi oluşabilir.
  • Üzüm ve kuru üzüm: Böbrek sorunları yaratan üzüm, köpekler için zararlı yiyeceklerdendir. Az miktarla bile etkilenmesi kaçınılmazdır.
  • Çiğ balık, et, yumurta: Düşünülenin aksine, çiğ et ürünleri ve yumurta iyi bir gıda tercihi değildir. Zira gıda zehirlenmesine sebebiyet verecek bakteriler, evcil dostunuzun sağlığı için bir tehdit oluşturuyor. İyi pişirdiğinizden emin olmalısınız.
  • Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt içerikli ürünler, köpekler için zararlı yiyeceklerdendir, ishale ve çeşitli sindirim sorunlarına yol açabilir. Gıda alerjisi yaratma riski de cabası.
  • Çikolata ve şekerli gıdalar: Kusma ve ishale neden olabilen çikolata; titremeye, nöbete ve hatta ölüme bile yol açabilecek derecede köpekler için zararlı yiyeceklerden biridir.

Bunların dışında köpeklere hangi yiyecekler verilmez diye sorarsanız; tuz, xylitol, alkol, çay, kahve, kafein, yağ ve kemikler, işlenmiş et, kedi mamaları, ekmek, mayalı hamur, koçanlı mısır, mantar, cennet hurması, şeftali, erik ve macadamia fındığı da köpekler için zararlı yiyecekler arasında yer alıyor, vermekten kaçının.

Köpekler Hangi Sebzeleri Yer?

Bizlerde oldğu gibi evcil dostunuzda da sebzeler, sağlıklı beslenme için iyi bir tercihtir. Ancak, köpekler için zararlı yiyeceklerden nasıl itinayla kaçınıyorsanız, sebze konusunda da aynı özeni göstermelisiniz. Her sebze onlar için uygun olmayabilir. Şimdi, gelin biz evcil dostunuz için uygun olanları sıralayalım: Havuç, yeşil fasulye, salatalık, kabak, brokoli, bezelye ve kereviz onlara uygundur, bu gıdalar yardımı ile çeşitli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Köpeklere Hangi Ev Yemekleri Verilebilir?

Kendinize hazırladığınız soğan, sarımsak, tuz, baharat gibi gıdalar içeren ev yemekleri köpekler için zararlı yiyeceklerdendir. Bundan dolayı, elbette evcil dostunuza vermeyi düşünmeyin. Örneğin, iyi haşlanmış yağsız bir tavuk eti güzel bir öğün olabilir. Ayrıca sadık dostunuz için yararlı sebzelerden yapacağınız bir püreyi bu ete ilave ederek zengin içerikli alternatif bir öğün de hazırlayabilirsiniz. Alternatifleri çoğaltalım derseniz, tavuk göğsünü kızartıp küçük parçalar haline getirip küçük bir miktar haşlanmış makarnayla birleştirebilirsiniz. Bu onlar için hem besleyici hem de doyurucu bir öğün olacaktır.

Siz de beslenmeden, klinik sorunlara, eğitimden bakıma kadar evcil dostlarınıza dair merak ettiğiniz ne varsa Petify'ın zengin içerikli sitesini ziyaret ederek tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.