Kedilerde Görünen Fip Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kedilerde Görünen Fip Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Petify Petify
3 ay önce

Kedilere Görünen Fip Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Viral bir hastalık olan Fip yani bir diğer adıyla Kedi Enfeksiyoz Peritoniti, veteriner hekimlerin karşısında sıklıkla çıkan bir hastalıktır. Sinsi bir şekilde ilerleyen rahatsızlığın belirtilerini kesin bir biçimde anlamak zor olsa da bazı değişimlere dikkat edildiği takdirde hızlı bir şekilde veteriner hekime danışılabilir. Fip hastalığı, FelineCoronavirus'ün bulaşıcılığı ve yerleştiği canlıda mutasyona uğraması ile tetiklenerek ortaya çıkar. Çok sayıda kedinin bir arada bulunduğu ortamlardaki kedilerde FelineCoronavirus'e karşı bağışıklığın daha güçlü olduğu görünür.

Fip Hastalığının Sebebi Nedir ve Nasıl Oluşur?

Fip, kedilerde sıklıkla görülebilen ve ölümcül sonuçlara yol açabilen bir rahatsızlıktır. İlk defa 1963 senesinde Dr. Jean Holzworth tarafından rapor edilen bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Pet ebeveynleri veya evcil dostlarımızın bakımını sağlayan kişiler tarafından oldukça korkulan bu hastalık, hızla ilerleyebilme riski taşır. Bu viral hastalığın temel sebebi, koronavirüstür. 2 seneyi aşkın süredir hayatımızda olan covid-19 hastalığına sebep olan virüsten farklı bir varyasyonda olan bu virüs, genellikle ishal dışında sorunlara yol açmaz. 

FelineCoronavirüs'ün bulaşma imkanının kolay olması, virüsün kedigiller arasında hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olur. Kediden kediye temas yoluyla geçen bu hastalığın temel yayılma sebebi ise oro-nasal (ağız/sindirim - nadir de olsa burun/solunum) yoluyla olur. Virüs konakçı kedinin barsak mukoza hücrelerine yerleşerek burada çoğalmaya devam eder. Kedi sayısının fazla olduğu yerlerde ise bu hastalığın görülme sıklığı doğru orantı ile artar. Ateş, ishal, halsizlik şeklinde belirtiler gösteren bu rahatsızlığı bazı kediler bağışıklığı kolaylıkla atlatabilir. Herhangi bir sebeple (kedinin immun sisteminin baslıkanması, kortizon kullanımı, çeşitli stres farktörleri, operasyon sonrası v.s.) virüsün mutasyona uğraması sonucu ölümcül "FİP" halini alır. 

Fip Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Pet sahibi bireylerin ve evcil dostlarımızın karşılaşmamasını umduğumuz fip hastalığının belirtileri kendisini çeşitli şekillerde gösterebilir. Genellikle kesin bir belirti olmamak ile beraber; ateş, halsizlik, iştahsızlık, genel ruh hali değişimi, karın bölgesinin şişmesi gibi belirtiler fip hastalığı belirtileri arasında yer alabilir. Bu sebeple pet dostlarınızda böyle bir durum ile karşılaşırsanız, vakit geçirmeden bir veteriner hekimden randevu almalısınız.

Coronavirüsün bağışıklık sistemi ile etkileşime girip sebep olduğu kedilerde fip hastalığı iki farklı forma sahiptir. Islak ve kuru olan bu formlar, zamanla birbirine dönüşebilir. Kan damarlarının çevresinde çeşitli enfeksiyon ve iltihaplı lezyonlara sebep olan kuru formda kediler nöbet geçirebilir veya her zamankinden farklı hareketlerde bulunabilir. Kan damarlarının çevresinde yer alan enfeksiyonlar; karaciğere, cilde, akciğerlere ve kalbe ulaşarak evcil dostunuza zarar verebilir.

Fip hastalığının bir diğer formu ise ıslak formdur. Hastalık bu formda gelişim gösterdiğinde, karın bölgesinin içinde sıvı birikmesi meydana gelebilir. Kedinin göbeğinde oluşan şişkinlik, göğüs bölgesinde de sıvı birikimine sebep olur. Bu durumun sonucunda ise kediniz nefes almakta zorluk yaşamaya başlar. Kan damarlarında hasara yol açan ıslak formdaki fip hastalığı, pet dostunuzun karın ve göğüs bölgesinde sızıntı ve enflamasyon gibi durumların oluşmasına sebep olur.

Çeşitli belirtilere sahip olan fip hastalığını teşhis etmek, her zaman çok kolay olmayabilir. Doğru bir teşhis yapılması ve buna uygun bir tedavi yönteminin belirlenmesi için gerekli testlerin yapılması gerekir. Fip hastalığı özelinde bir testin olmaması ile birlikte, veteriner hekimler koronavirüsün tespiti için çeşitli teknikler uygular. Bağırsaklardaki koronavirüs ile Fip hastalığına yol açan koronavirüsü ayırt eden bir tahlilin olmaması sebebiyle veteriner hekimler başka bilgi ve deneyimlere de ihtiyaç duyabilir. Kedilerin yaşam öyküsü, klinik bulgular, yapılmış tahliller, röntgen veya ultrason çekimi gibi bilgilerin ışığında veteriner hekim gözlem yaparak bir karar verir ve duruma uygun tedavi yöntemi oluşturur.

 Fip Hastalığının Tedavi Süreci

Bu hastalığa karşı kesin bir fip hastalığı tedavisi bulunmamakla birlikte, veteriner hekimler evcil dostunuza yaptığı tahliller ve yaşam öyküsünün ışığında bir tedavi yöntemi belirleyebilir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, karında biriken sıvının alınması, vitamin kürleri ve antibiyotik desteği gibi çeşitli tedavi türleri pet dostunuzun daha rahat bir yaşam sürmesini sağlar.

Kedilerin Fip Hastalığına Yakalanmaması İçin Ne Yapılması Gerekli?

Evcil dostunuzun sağlığını ve hayatını tehlikeye atan Fip hastalığı, hem sizin hem de pet dostunuzun zor bir süreçten geçmesine sebep olur. Ancak Fip hastalığına yakalanmamak için dikkat edebileceğiniz bazı noktalar vardır. Fip'e sebep olan, salya ve dışkıyla bulaşan bir rahatsızlık olan FelineCoronavirüsü'nden korunmanın en temel adımı hijyen ve temizlikten geçer. Kedinin ve kedinin bulunduğu ortamın temizliği, Fip hastalığının meydana gelmemesi için en etkili önlemdir. Kedi kumu ve mama kabı birbirinden ayrı tutulmalı ve sıklıkla temizlenmelidir.

Evcil dostunuz için en iyisini istediğinizi biliyoruz. Fip hastalığına karşı küçük bir önlem sağlasa da, besin değeri zengin mamalar tüketmek kedinizin yaşam kalitesini yükseltir. Stres, hem insanlar hem de evcil dostlarımız için oldukça zararlıdır. Koronavirüsün Fip hastalığına dönüşmesinde etkili bir rol oynayan stres faktörünü engellemek için kedinize stres yaşatan durumları en aza indirgemeyi hedefleyebilirsiniz. Hayvan dostunuzun stresinin azalması sadece Fip hastalığına karşı değil, aynı zamanda çeşitli rahatsızlıklara karşı da koruma sağlar.

Hayvan dostlarımızın kaliteli, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi hepimizin ortak dileğidir. Onları olası hastalıklara karşı korumak ve gereken tedaviyi sağlamak çok önemlidir. Ancak her türlü sorunuza karşı cevap bulmak çok kolay değildir. Bu sebeple Türkiye’deki ilk evcil hayvan ekosistemi olan Petify’ı  inceleyerek merak ettiğiniz konularda bilinç kazanabilir, veteriner kliniklerini inceleyerek evcil dostunun profilini oluşturabilir ve hem kendiniz hem de evcil dostunuz için daha rahat bir yaşam sürebilirsiniz!