Kedi Kumu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu

Kedi Kumu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu

Alphan Yuvalı Alphan Yuvalı
11 ay önce

Evcil Hayvanlarda Kısırlaştırma İşlemi Ne Zaman Yapılmalı?

Nötrleştirme ve sterilizasyon gibi terimlerle de ifade edilen hayvan kısırlaştırma, pati dostlar için sıklıkla başvurulan yöntemler arasında yer alır. Yavru dostlarınız yetişkinliğe adım atma yolunda ise, üreme dürtülerinin arttığına yönelik gelişmeler görülüyorsa kısırlaştırma işlemini düşünmeniz gerekebilir. Kısırlaştırma ile ilgili gerekli bilgileri edindikten ve veteriner hekim aracılığıyla cerrahi işlemi gerçekleştirdikten sonra evcil dostunuz ve siz yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kısırlaştırma Ne Demek?

Kısırlaştırma işlemi, erkek ve dişi hayvanlarda üreme işlevinin cerrahi yöntemlerle ortadan kaldırılmasıdır. Erkek hayvanların testisleri alınırken dişilerin ise rahimleri ve yumurtalıkları alınır. Evcil hayvanların henüz cinsel erişkinliğe ulaşmadan önce kısırlaştırmaları önerilir.

Evcil Hayvanlar Neden Kısırlaştırılır?

Evcil hayvanlarda kısırlaştırma işleminin pek çok nedeni ve faydası vardır. Öncelikli olarak evinizde birden fazla hayvana bakmayı düşünmüyorsanız kısırlaştırma işlemini tercih etmelisiniz. Özellikle kediler, yavruları sütten kesildikten sonra onlarla ilgilenmeyi bırakırlar. Hatta bir kedi yavrusuyla bile çiftleşebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için pati dostların kısırlaştırılması tercih edilir.

Dişi köpeklerde kısırlaştırma işlemi; meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri gibi hastalıkların azaltılmasında rol oynarken rahim enfeksiyonu riskini de en aza indirir. Aynı zamanda pati dostunuzun bir başka hayvandan mikrop kapma olasılığını da minimuma indirmiş olursunuz.

Evcil hayvanınız büyüdükçe sorunları da gittikçe artar. Özellikle kızgınlık döneminde olan dostunuz oldukça hırçın, kızgın, agresif ve saldırgan olabilir. Bazı evcil hayvanların kızgınlık döneminde mama yemediği, su içmediği, tuvaletini evin herhangi bir bölümüne yaptığı gözlenebilir. İstenmeyen bu davranışların önüne geçmek için kısırlaştırma işlemi tercih edilir.

Pati Dostunuzu Ne Zaman Kısırlaştırmalısınız?

Kedilerin ergenlik çağında kısırlaştırılması tavsiye edilir. Dişi kedilerde bu dönem 6 - 7 ay arasında değişebilir. Kediler genellikle 6 aylıkken ilk kızgınlık dönemini geçirir. Bunu anlamak için hareketlerindeki değişimi gözlemleyebilirsiniz. Kediniz koltuklara veya bacağınıza sürtünmeye başlıyor ve fazla miyavlıyorsa bu tavırları kızgınlık dönemini işaret eder. Kedinizin sırtına dokunduğunuzda çiftleşme duruşunu alıyorsa bu da bir diğer işarettir.

Köpeklerde kısırlaştırma işlemi 6-9 ay arasında veya ergenlik döneminde gerçekleştirilir. Bu durum ırktan ırka göre değişkenlik gösterebilir. Büyük ırkların olgunlaşma süreci daha uzundur. Bu nedenden ötürü kısırlaştırma işleminin daha geç yapılması önerilir. Dişi köpeklerin 3 aylık olmadan önce kısırlaştırılmaları, sağlık sorunlarının yaşanmaması adına tavsiye edilir. Köpeğinizin 4 yaşına gelmeden kısırlaştırılması ise uterus enfeksiyonu riskini azalttığı için oldukça önemlidir.

Evcil Hayvanın Kısırlaştırılması Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hem kedilerde hem de köpeklerde kısırlaştırma sonrasında bazı değişiklikler görülür. Bunlardan ilki beslenme alışkanlıklarındaki değişimdir. Kedilerde iştah %20-25 oranında artarken hareketliliği azalır. Bu nedenden ötürü özellikle dişi kedilerde kilo artışı görülebilir. Yavru kedinizi kısırlaştırdıktan sonra onun gelişimini destekleyecek fakat bu esnada kilo almasının da önüne geçecek özel mamalara yönelmeniz gerekir. Kısırlaştırılmış kediler için hazırlanan mamalar bu aşamada seçenekleriniz arasında olmalıdır.

Köpeklerde ise ameliyat sonrası metabolizmada değişimler görülür. Bunun sonucunda birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde kilo almaları söz konusudur. Kedilerde oluğu gibi köpeklerde de kısırlaştırma sonrasında tüketilmeye uygun mamaların tercih edilmesi gerekir. Veteriner hekiminiz ile birlikte evcil dostunuz için doğru bir beslenme programı ve bakım rutini belirleyerek kısırlaştırma sonrası sağlıklı düzene kavuşabilirsiniz.

Hayvan kısırlaştırma için doğru bilgilere ulaşmak son derece önemlidir. Evcil dostunuz hakkında doğru ve detaylı bilgiye ulaşmak ve kısırlaştırma fiyatları ve evcil dostunuzun her ihtiyacı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Petify dünyasını ziyaret edebilirsiniz.