Hayvan Sahiplendirme ile Her Canlının Yuvası Olsun

Hayvan Sahiplendirme ile Her Canlının Yuvası Olsun

Petify Petify
1 yıl önce

Hayatlarımızı ve ilişkilerimizi sadece insandan insana doğru şekil alan bir iletişimle sürdürseydik, bu durum ne kadar da sığ olurdu. Oysa ki evlerimizde, sokaklarda, başımızı çevirdiğimiz her yerde bizim dışımızda iletişim kurmayı bekleyen pek çok can var. Elbette, mevzu bahis hayvan dostlarımız! Bulundukları yaşam alanlarında onların sevgi, ilgi, şefkat, barınma, beslenme ve bakım gibi ihtiyaçlarına cevap bulabilecek olsak dahi onlar ile daha candan bir ilişki kurmak istiyorsak, evcil dostlarımızı sahiplenmek isteriz. Ancak hayvan sahiplendirmenin önemli ayrıntıları vardır, gelin bunlardan biraz bahsedelim…

Evcil Hayvan Sahiplendirme Hakkında Merak Edilenler

Sahiplendirme, kedi ve köpek dostlarımızın hayatlarını geçirecekleri sıcak bir yuva bulmaları açısından toplumsal bir değer taşır. Hayvan sahiplendirme denilince akla; barınaklar, sokaklar, yakın dostlar ya da sosyal medya aracılığıyla pet dostlarımızı sahiplendirme sayfalarında yapılan paylaşımlar geliyor. Ve sahiplendirme konusunda sosyal medya ağları daha çok tercih ediliyor. Hayvan sahiplenmek isteyenler ile sahiplendirmek isteyen kişiler çeşitli dijital platformlarda bir araya gelip iletişime geçebiliyor.

Elbette bu iletişim yolları sürecin hızlı işlemesine, hayvan dostlarımızın bir an önce yuva bulabilmesine olanak sağlıyor. Sahiplendirilmek istenen evcil dostumuzun özellikleri ve fotoğrafı paylaşılıyor. Sağlık durumu, yaşı, cinsi, güncel durumu, nerede olduğu ve hatta başından geçtiği bilinen bir olay varsa bu olayla ilgili ayrıntı verilip çeşitli aydınlatıcı bilgiler sunuluyor. Hangi yolla ve hangi mecrada olursa olsun, bir cana değer verip onu sahiplenmek çok güzel bir düşünce olsa da, konuya objektif olarak yaklaşmak her zaman için daha faydalıdır. Örneğin mümkünse hayvan sahiplendirme konusunda irtibata geçilen kişiye bazı kritik sorular yöneltmek, karşı tarafın konuya dair ne kadar istekli olduğu, sahipleneceği hayvan dosta ne kadar iyi bakacağı ve onu yarı yolda bırakma ihtimalinin olup olmadığını anlama konusunda yönlendirici olabilir.

Sahiplendirmede Dikkat Edilebilecek Noktalar

Sahiplendireceğiniz hayvan kedi ya da köpek hangi evcil dostunuz olursa olsun, öncelikli olarak karşı tarafı tanıma şansınız ihtimal dahilindeyse bu kişilerin hayvan sahiplenme konusunda ne kadar kararlı olduğundan emin olmak önemli bir noktadır. Ama maalesef birçok hayvan çeşitli sebepler öne sürülerek sahiplenildikten bir süre sonra kendilerini sokakta ya da barınakta bulabiliyor. Bu durum da onların beslenme, korunma, barınma ve psikolojik konularda çok daha zor durumlarla karşılaşmalarına sebep olabiliyor. Hayvan sahiplendirmede bir köpek ya da kedi dostumuz fark etmeksizin tüm hayvanlarda benzer hususlar öne çıkıyor.

Hayvan dostumuzun ruhunda derin yaralar yaratmamak ve onu alışık olmadığı bir ortamda korunmasız bırakmamak için önce hayvan sahiplenecek kişilerin kararlı ve net olması gerekiyor. Sahiplendireceğiniz hayvanın bakımı konusunda ne kadar bilgi sahibi olunduğu; mama, kum, aşı takipleri, iç ve dış parazit ilaçları, kısırlaştırma işlemi, veteriner kontrolleri gibi masrafları karşılayabilecek güçte olup olmadıkları hakkında mümkünse bilgi edinilebilmesi fayda sağlayacaktır.

Sahiplendirmeye Dair Son Notlar

Sahiplendirilecek hayvan dostumuz ister kedi ister köpek olsun fiziki doyum ve bakımın yanı sıra, her şeyden önce sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyar. Karşılıksız sevgiyi öğrenmenin en güzel yollarından birisi hayvan sahiplenmektir. Bu yüzden, bu konuda duyarlılıkla karar almak çok önemlidir. Her ne olursa olsun sahiplenilecek evcil dostumuza evin daimi bir ferdi olarak yaklaşmak bu işin kilit noktasıdır.

Evcil dostlarınıza dair eğitimden, bakıma, veterinerlik hizmetlerinden, ücretsiz hayvan sahiplendirmeye kadar aklınıza takılacak her soru ve bilgi için Petify yalnızca bir tık uzağınızda!