Evcil Hayvanlarla Yaşarken Bitki Yetiştirmenin Püf Noktaları

Evcil Hayvanlarla Yaşarken Bitki Yetiştirmenin Püf Noktaları

Hüma Deniz Hüma Deniz
1 yıl önce

Plents

Evlerimizde bitki yetiştirmek bize hem huzur hem de güzel bir tasarım sunuyor. Ancak bunu evcil hayvanlarımızla yapmak çok da kolay sayılmaz. Bir taraftan bitkimizin zarar görmesini engellemeye çalışırken, diğer taraftan ise evcil hayvanımızın sağlığına zarar gelmemesi için uğraşırız.

Hangi bitkileri nerelerde kullanmalıyız, popüler bazı bitkilerin evcil dostlarımıza zararları nelerdir, bunlar için nasıl çözümler bulunabilir, gelin hep beraber inceleyelim.


Evcil Dostlarımızı Bitkilerden Uzak Tutmanın Yolları


Toprak

Evcil hayvanlarımız bitkilere direkt olarak zarar vermek istemese de doğaları gereği toprak eşeleme gibi bir eylem sergileyebilirler. Bu durum evcil hayvan sahipleri için sürekli temizlik, dikkat ve uğraş gerektirmektedir. Bunun için uygulayabileceğiniz birçok alternatif çözüm bulunmaktadır:

 • Balıklı gübre kullanmaktan vazgeçmekle başlayabilirsiniz. Balıklı gübre kullanımı kedilerimizi buraya mıknatıs gibi çekecektir. Farklı gübre seçimlerinde bulunabilirsiniz.
   
 • Bitkilerin kenarlarına acı biber tozu dökmek, doğru bilinen yanlış çözümlerden birisidir. Bitkinizi korumak isterken evcil hayvanlarınıza zarar verebilirsiniz. Bunun yerine elma spreylerinden alarak bitkilerinizin üzerine sıkabilirsiniz.
   
 • Bitkinizin toprağına kahve, portakal, sirke ya da limon kabuğu koyarak da uzaklaştırma sağlayabilirsiniz. Kedi ve köpeklerin ekşi kokulardan hoşlanmadığı çok net bir şekilde görülmektedir. Ancak maalesef, bu her zaman geri duracakları anlamına da gelmiyor.
   
 • Bitkilerinizin kenarlarına, görselliği etkilemeyecek şekilde tel ağlar yerleştirebilirsiniz. Böylece kedi ve köpekler toprağa ulaşmakta zorlanacağı için kazma işlemini de gerçekleştiremezler.
   
 • Kedinizi uzak tutmak için özellikle tercih edebileceğiniz bazı çiçekler de bulunmaktadır. Bunlar; kadife çiçeği, petunya, yaprak güzeli ve lavanta çiçeğidir. Kokularından dolayı kediler bu çiçeklerden uzak duracak ve ekstra bir çaba harcamanız gerekmeyecektir.
   
 • Kediler için bir diğer alternatif çözüm ise kedi çimi ekmektir. Kedi çimi hem nanemsi tadı ile evcil hayvanınızın dikkatini çekecek, hem de kendini temizlerken yuttuğu tüylerin sindirilmesi konusunda da yardımcı olacaktır. Bir taşla iki kuşu kolayca vurabilirsiniz.
   
 • Saksı içerisine tuvalet yapma ihtiyacı duyan bir kediniz varsa, ya kumu kirlidir ya da kumundan memnun değildir. Burada kedi kumuna daha hassas davranmalı ve onun için doğru yerin orası olduğunu göstermeliyiz. Kediniz kumundan memnun olduğu sürece, saksılarınıza ihtiyaç doğrultusunda gitmemeye başlayacaktır.
   
 • Pet kovucu spreyleri deneyebilirsiniz. Buradaki en hassas ve en önemli nokta ise spreylerin evcil hayvanınıza sıkılmamasıdır. Pet kovucu spreylerin bitki üzerine sıkılması gerekmektedir. Böylece o bölgeye yaklaşmak istemeyeceklerdir.
   


Kedi ve Köpekler için Zararlı Bazı Bitkiler


1. Kuşkonmaz Bitkisi

Poinsettias

Kuşkonmaz bitkisi görsel olarak güzel olsa da kedi ve köpekler için tehlikeli bir bitkidir. Bitkinin çekirdeğini veya meyvesini yemesi halinde kusma, ishal ve karın ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu noktada yapılması gereken şey, kuşkonmaz bitkisini balkonlarda tercih etmek olacaktır. Böylece evcil hayvanlarımızı riskli bir durumdan korurken, bitkimizden de vazgeçmek zorunda kalmayız.
 

2. Zambaklar-Zambakgiller

Zambak

Zambakları sevmeyen yoktur herhalde? Kediler de bu konuda bizimle aynı fikirdeler ancak zambaklar evcil dostlarımız için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Kedilerde kusma, iştah kaybı, böbrek yetmezliği gibi belirtilerle ortaya çıkıp maalesef ölümle sonuçlanabilir. Eğer zambak yetiştirmek istiyorsanız kedinizin ulaşamayacağı veya girmediği bir odayı tercih edebilirsiniz.
 

3. Aloe Vera

Aloe Vera

Hem görüntüsüyle hem de yetiştirdikten sonraki kullanım alanlarıyla Aloe Vera ev içerisinde tercih edilen popüler bitkilerden birisidir. Ancak kedi ve köpek dostlarımız için zararlı etkiler yaratmaktadır. Alonin bulundurması nedeniyle kedi ve köpeklerde kusma ve kırmızı renkli idrar gibi sorunlara yol açabilmektedir. Aloe Vera bitkisini balkonlarda tercih etmeniz, evcil dostunuzun sağlığı için büyük bir önlem olacaktır.
 

4. Patos Sarmaşığı

Patos

Küçük bitki gruplarından olması nedeniyle evde de tercih edilen ve hoş bir atmosfer yaratan Patos Sarmaşığı da maalesef evcil hayvanlarımız için tehlike oluşturmaktadır. Yenmesi halinde salya artışı, kusma ve zor yutkunma gibi belirtiler gözlemlenir. Bu riske girmemek adına bitkimizi başka bir odaya veya balkona taşımamız gerekebilir.

 

Tüm bu bilgiler ışığında, birçok alternatif ile hem bitki yetiştirebilir hem de evcil hayvanlarımızla uyum içerisinde yaşayabiliriz. Şunu unutmamak gerekir ki onlar da aslında bitkilere zarar vermek istememektedirler, ancak doğanın kanunlarına uyum sağlamaları veya sadece sıkılmış olmaları bazen çılgın hareketler yapmalarına yol açmaktadır. Evcil hayvan sahipleri olarak bu noktada yapmamız gereken şey, uyum sağlayarak yaşamayı öğrenmektir.Not: Bu çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa eğer veya bitkilerinizi balkonda tutmak istemezseniz saksı kafeslerini deneyebilir, bitkilerinizi yüksek yerlere koyabilir veya duvara asabilirsiniz.

Puppy & Kitten