Evcil Hayvanlarda Mama Seçiminin Önemi Büyük

Evcil Hayvanlarda Mama Seçiminin Önemi Büyük

Alphan Yuvalı Alphan Yuvalı
1 yıl önce

Köpeğinizin sağlıklı gelişimi ve ileride sağlık sorunları yaşamasını önlemek adına mama tercihi oldukça önemlidir. Tıpkı bizim yiyeceklerimizde olduğu gibi evcil dostlarımızın yiyeceklerinin içindekiler kısmında ilk sırada yazılan içeriğin, o üründe miktar olarak en fazla bulunduğu anlamına geliyor. Köpek maması seçerken de dikkat etmeniz gereken, mama içeriğinin büyük çoğunluğunda et bulunması yani içerik kısmında ilk sırada yazılanın et olmasıdır. Köpek mamalarında vitamin ve mineralin bolca bulunması gerekirken; katkı maddesi, hayvansal ürünler (kümes hayvanı ve türevleri, kümes hayvanı unu gibi içerikler), soya ve tahıl gibi ürünler bulunmamalıdır.

Farklı Yaşam Evrelerinde Farklı İhtiyaca Yönelik Mamalar

0-12 ay arasındaki köpekler için kullanılan yavru köpek mamasının besin değeri, vitamin ve mineraller açısından dengeli oluşu evcil dostunuzun ileri yaşlarındaki sağlığı için önemlidir. Ayrıca anne sütünün yetmediği durumlarda yaş mama takviyesiyle dişleri çıkmamış yavrunun beslenmesini destekleyebilirsiniz.

1-7 yaş aralığındaki yetişkin köpekler için bu dönem enerji ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Bu nedenle ihtiyacını karşılayacak yetişkin köpek mamaları tercih edilmelidir. Irklar arasında enerji ihtiyacı farklı olduğu için ırka göre mama seçimi yapmak oldukça önemlidir.

Yaşlı köpekler için geliştirilen mamalar yaşlılık etkilerini geciktirici etkiye sahiptir. Bu dönemde enerji ihtiyacı daha az olduğu için kalori açısından zengin mamalar köpeğinizin kilosunda artışa neden olacaktır.

Köpek Mamasında Irk Ayrımının Önemi

Köpek mamalarında yaş ayrımının yanında ırk ayrımı da önemlidir. Irklara göre küçük, orta, büyük, minyatür ve oyuncak şeklinde sınıflandırılmaktadır. Farklılık mama içeriğinden ziyade köpeklerin çene yapılarına göre tanecik boyutundaki farklılığa dayanmaktadır.

Kısırlaştırma Operasyonu Sonucu Beslenme

Kısırlaştırılmış köpeğiniz metabolizmasındaki değişiklikten dolayı enerji ihtiyacı azalacak ve kilo almaya daha yatkın hale gelecektir. Bu nedenle yağ oranı dengeli, kalorisi düşük ve protein oranı yüksek olarak üretilmiş olan kısır köpek maması ile beslenmesi gerekmektedir.

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sevimli dostlarımızın tüm vücut sistemlerinin sağlığı için mama oldukça önemlidir ve mama seçiminin kedinizin ihtiyaçlarına göre yapılması gerekmektedir.

Farklı Yaşam Evrelerinde Farklı İhtiyaçlara Yönelik Mamalar

Evcil dostlarımız yaşamlarının farklı dönemlerinde doğal olarak farklı ihtiyaçlara sahiptirler. Bu nedenle ihtiyaçlarını karşılayacak mama tercihi yapmak gerekmektedir. Kedi mamalarının içeriği yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.

0-12 aylık yavru kedileriniz onların büyüme ihtiyaçlarına göre hazırlanmış özel kuru yavru kedi maması ile beslenmesi gerekmektedir. Besin değeri yüksek mamalar yavru kedinizin vücudunun gelişmesi için gerekli vitamin ve mineralleri içerdiğinden sağlıklı bir gelişimi için gereklidir.

1-7 yaş aralığındaki yetişkin kedilerinizin enerji ihtiyaçları fazladır. Bu nedenle kas gelişimini sağlayabilecek protein oranı yüksek bir yetişkin kedi mamasıyla beslenmesi kilo almasını engellemek için önemlidir.

7 yaş üstündeki yaşlı kediler için üretilen mamalar yaşlılık etkilerini geciktirici içeriğe sahiptir ve rahat çiğneyebilmeleri için tanecikli yapıdadır.

Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası Özel Beslenme

Kısırlaştırma operasyonu geçiren kedilerin özel kısır kedi maması ile beslenmesi gerekmektedir. Bu kedilerin metabolizmalarındaki değişiklik sonucu enerji ihtiyaçları diğer kedilere göre daha az olduğundan dolayı kilo alımının önüne geçmek için protein oranı yüksek, kalori oranı düşük mamalar kullanılmalıdır. Ayrıca kısır kedi mamaları erkek kedilerde idrar yolu taşı oluşmasını engelleyici özelliğe sahiptir.

Kiloya Göre Kedi Maması Seçimi

Fazla kilolu kedilerin için light kedi mamaları bulunmaktadır. Daha düşük kaloriye sahip bu mamaları kullanırken beslenme talimatlarına uymanız oldukça önemlidir. Düşük kiloya sahip kediniz için ise vitamin değerleri yüksek mamalar kullanmanız gerekmektedir.

Irka Göre Seçim

Bazı kedi ırkları özel beslenmeye ihtiyaç duyar. Ayrıca uzun tüylü kediler diğer kedilere oranla daha fazla tüy yuttuklarından dolayı bunların vücuttan atılması için özel bir kedi maması tercih edilebilir.

Lezzet Tercihi

Ayrıca kedilerin damak tadı birbirinden farklı olabildiği için mama seçiminde evcil dostunuzun sevdiği et tercihine yönelebilirsiniz. İçeriğinde kediler için alerjik olan mısır, arpa, buğday bulunmamasına ve mineral içeriğinin dengeli olmasına dikkat etmelisiniz.

Kedinizi tek tip mamayla beslemekten kaçınmalısınız. Mamaya alışan kediler daha sonra mamanın temin edilememesi ya da farklı bir mamaya geçilmesi gereken durumlarda mamayı yemeği reddederek vitamin ve besin eksikliği yaşayabilirler. Bunun yerine 2-3 farklı mama kullanılabilir.